Bingöl seçimleri (2)

alt
Şêx Sêid rîy xo verê ewile da heti to ya,..... Şeyh Said yüzünü, istikametini önce sana doğru verdi.

Kewt rehar semedê xelasî ya,................................ .Düştü yollara kurtuluş "özgürlük" için.
Vıraşt kombiyayîşî xo yê ewilî dewê Çûnî de,........Ilk toplantısını Çan köyünde yapttı.
Ha kırd ha kırdas,pêro bıbî yew verba dışmenî.....Tüm zaza ve kurmançlar bir olmuş düşmana karşı...

Çoligdeki yerel seçimler üzerine ilk bölümde ağırlıklı olarak genel bir profil yazmaya çalışttım. Bu bölümde öncellikle seçimde yarışan favori adaylar hakkında basından derlediğim bilgi ve kaynakları,tanıdığım adaylar hakkında yaşadığım bazı anekdotları bir bütün olarak harmanlayarak sizinle paylaşmaya çalışacağım.Tüm bu bilgilerin kaynaklarını ve olgularını iyi analiz edip,Çolig halkı tercihini en doğru şekilde yapacağına inanıyorum. Bazen dost ve arkadaşlarla sohbet ederken Çolig'in siyaseti hiç belli olmuyor. Halk arasında bir söz var ya? Bingöl'ün siyaseti,Elazığ'ın ibadetine güvenilmez.Tabi bu sözleri doğru kabul etmek için Çolig'in tarihini,Çoligin yerel siyasetini iyi bilmek gerekir. Ön yargılı bazı söylemleri doğru kabul etmek bizi yanılgıya düşürür. Bu ve bundan sonraki yazacağım yazıda merak edeceğiniz tüm bilinmiyenleri kendi çapımda anlatmaya çalışacağım.

Bu bölümde Çolig'de CHP, MHP, BBP, AKP, SADET, DTP, HAK PAR ve bağımsız adaylarını yakinen tanıyorum.Ama ağırlıklı olarak seçimde favori olan adaylar hakkında kısaca derlediğim bilgileri aktarmak istiyorum. Ilk bölümde DTP'nin adayı Fırat Anlı'yı şahsen tanımadığımı belirtmiştim. Ilk bölüm yazımdan sonra bazı dost ve arkadaşlardan aldığım E-Mail ve şifai görüşmelerde edindiğim bilgilerle, Medya üzerinden Fırat Anlı hakkında yapttığim araştırma ve incelemelerde edindiğim bilgileri derleyip, aktaracağım. Bunun yanında Bedri Tuğ,Serdar Atala ağırlıklı olmak üzere diğer parti ve adaylarınada kısaca değineceğim.


DTP ADAYI FIRAT ANLI HAKKINDA DERLEDIĞIM BILGILER

-Fırat Anlı 1971 yılında Diyarbakır doğumlu,aslen Dicle "Piran" ilçesindendir. 1971 dogumlu olup,avukattır.
- 1994-1996 yılları arasında HADEP,2003 yılında DEHAP ıl başkanlığı yapmıştır. Bu dönemlerde aynı zamanda parti meclis üyeliği de yapmıştır.
-2004-2009 yılları arasında Diyarbakır/ Yenişehir Belediye Başkanı halen bu görevi yürütüyor.
- Yine Diyarbakır'da 2004 yılinda Büyükşehir Belediye Başkanlığı içın gerek halk, gerek partide yapılan teamül yoklamasında birinci seçilmiş olup, ama Osman Baydemir'den yana DTP içinde hakim olan anlayışın tavrı ağır basmıştır,
- 2007 yılında DTP genel başkanlığı için ismi geçen ve hatta DTP genel merkezinde ismi üzerinde mutabakat sağlanmış olup, medya da epeyce tartışılan bir konuydu.Fırat Anlı-Emine Ayna dönemi başladı başlıkları atıldı.
-2008 Nisan ayında Istanbul Belediye başkani Kadir Topbaş,Diyarbakır ilini ziyaret etti. Fırat Anlı'nın vefat eden babasının taziyesine gitti. Türk medyası o dönemlerde bu ziyareti AKP Diyarbakır'da bomba gibi bir transfer peşinde deyip, Fırat Anlı'yı partisinden aday edilmesi peşine düşmüştü. O dönemde Tayyip Erdoğan Diyarbakır Belediyesini mutlaka kazanmamız gerekir,sözlerine karşı Osman Baydemir Diyarbakır "Diyarbakır kalemizdir" cevabını vermiştir.
-2007 yılında Türk ve Kürd medyasına yansıyan haberlerde DTP'nin yakışıklı prensi, DTP Genel Başkanlığı'nın en büyük adayı iken Imralı'nın müdahelisiyle çekilmek durumunda kalmıştır.
- Fırat Anlı bu seçimlerde aday gösterilmedi. Yenışehır Belediyesinin yeni adayi Avukat Selim Kurbanoglu gösterilmiştir.
- Bingöl'de Ö.Faruk Ersöz'ün cezası nedeniyle YSK tarafından adaylığı iptal edilince,aldığım bilgilere göre DTP Parti meclis üyesi A.Rıza Yurtsever Çolige gelmiş aday olması düşünülmüş,devlet DTP nin aday koymasını engelemek için A.Rıza Yurtsever'in „Kurdistan“ kelimesi kullandığı için keyfi bir şekilde tutuklanarak cezaevine konmuştur. DTP nin aday belirleme ve müracatına saatler kala Fırat Anlı nın ismi ön plana çıkarılarak aday edilmiştir.
Fırat Anlı Çolig'den edindiğim bilgilere anne tarafından Yamaç nahiyesi/ Çöylek köyü'nün yegeni olduğu bilgisi bana verildi. Tabi bu bilgileri teyyid ettirmeden yazıyı yayınlıyorum.Çöylek köyü Kürd tarihinde Zılf Wasmunu ve Hüs Wasmunu gibi iki kahramanla anılan bir köydür. Bu iki şahsiyet hakkında derlediğim bilgileride illerde mutlaka yazacağım. Ama Çöylek ve musyan köyü yaklaşık bir asırdır Diyarbakıra yerleşen ailelerin olduğunu biliyorum, çünkü benimde dayılarımın köyüdür. Bir hatırlatma olsun diye yazayım ünlü şair Siverekli Ahmed Arif'de "aslen Kerkük Türkmeni" Musyanlıların "Yamaç" yeğenidir.Bakın Ahmed Arif annesi için neler söylemiş?
"Anam, ben çok küçükken ölmüş. Benden sonraki kardeşimin doğumunda. Kardeşim de doğum sırasında ölmüş. Beni büyüten, emziren, yedirip içiren, eğiten, adam eden Arife anamız; Bingöl’ün Musyan yöresinden soylu bir ailenin kızı… "
Fırat Anlı hakkında derlediğim bu bilgiler analiz edildiğinde çok renkli bir kişiliğe sahip olduğu hemen anlaşılır. Çolig adayı olunca medyadan takip ettiğim kadarıyla Diyarbakırdan 40 civarinda mahalle muhtarı başta olmak üzere,Diyarbakırda eski baro başkanı Sezgin Tanrıkulu ,Fahri Altunkalem ve 20 civarinda avukat arkadaşı ve farklı mesleklerden onlarca kişi cumartesi günü Saadet partisinin mitingi'nin olduğu gün Fırat Anlı'ya destek ziyaretinde bulunmuşlardır.Ayrıca Diyarbakır'dan hergün kafile,kafile ziyaretçileri vardır. Diyarbakır ve Çolig Kültür,dil,folklor,sosyal yaşam,ticaret kısaca yaşamın her alanında iç,içe yaşarlar. Bugün Diyarbakır merkezde yaklaşık 50 bin civarında Çolig ve ilçelerinden insanların yaşadığı söylenir.

SAADET PARTISI ADAYI BEDRI TUĞ HAKKINDA DERLEDIĞIM BILGILER

Bedri Tuğ aslen Solhan ilçesindendir. Ailesi mensup olduğu çevre”aşiret” ağırlıklı olarak Taws ve Ömeran çevresidir. Bedri Tuğ’un mensup olduğu çevre Solhan,Genç,Bingöl merkezde toplu oyları bulunmaktadır. Bu oylar belirleyici olan oylar olmadığı için asıl Bedri Tuğ’un etkileyeceği oylar geçmiğte Belediye Başkanlığı yapttığı dönemlerde yapttığı dürüst çalışma, sosyal ilişkilerde halkla barışık ve mütevazi kişiliğinden kaynaklanmaktadır. Belediye Başkanlığını 1996-1999 dönemleri arasında yaklaşık 2,5 yıl yapttı. Selhattin Aydar döneminden kalma borçla Belediye’yi devr almişti.
Belediye Baskanligi döneminde Bedri Tuğ Sigorta,vergi,Elektirik kurumu başta olmak üzere Kamu kuruluşları’nın alacaklarını zamanında yatırmaya dikkat eden bir şahsiyettir.Bunun yanında Işçi ve memur ücretlerinide aksatmadan zamanında ödemelerini yapmıştır.Belediye'nin rutin hizmetlerinide bütçe kapasitesine göre yapıyordu. Bu bilgileri Muhasebe Müdürü olduğum ve aynı zamanda sorumluluk taşıdığım için yazıyorum. Bedri Tuğ’la yaklaşık 1,5 yıl çalıştıktan sonra yargıtay’da devam eden cezam kesinlesince yurtdışına çıkmak zorunda kaldım. Bedri Tuğ’u Awrupadan da takip ediyordum. Belediye Başkanlığını devr edince işçi ve memur maaşlarını içerde bırakmadan ayrıldı.
Bedri Tuğ hakkında farklı düşünülsede yazmak istiyorum. Bedri Tuğ’dan once Ilahiyatçı kökenli Refah partisinden reis olan Selhattin Aydar taraflı ve ideolojik düşünen bir yapıya sahipti. Belediyenin tüm daire müdürlerinin yerini değiştirdi. Benimde görev yerimi değiştirdiğinde konuyu Malatya bölge idare mahkemesine taşıyıp,yürütmeyi durdurma kararı aldım. Bu defa Selhattin Aydar Emniyet müdürü Kemal Iskender başta olmak üzere Vali Abdulkadir Sarı’nın kontrolüne girerek benim hakkımda iftira ve ihbar yazısı yazıp,komployla cezaevine konulmamı sağladı.Selhattin Aydar’ın ihbar yazısı bende bir tapu belgesi gibi durmakta bunu ölünceye kadar saklayacağım.
Selhattin Aydar’ın bu davranışlarını hem Bedri Tuğ yakinen biliyor,hemde şu anda AKP adayı olan Serdar Atala çok iyi bilmektedırler. Serdar Atala o dönemde Selhattin Aydar tarafından muhakkik olarak görevlendirilmişti. Yanıma gelerek abi sen istemiyorsan ben bu görevi yapmak istemiyorum demişti, Ama bende kendısıne iyiki sen muhakkik olmuşsun ,yanlız dediklerimin hepsini tutanağa geçeceksin. Serdar Atala bu olayın tanığıdır.
Bedri Tuğ ,Selhattin Aydar’ın yargı kararıyla görevinden ayrılmasından sonra yapılan seçimlerde Belediye Başkanı oldu. Koltuğuna oturmadan evvel beni çağırıp,eski görevime başlamamı istedi. Ben biraz uzak durup çekindim. Bedri Tuğ hatırı sayılır bazı kişiler başta babamın telkinleriyle göreve başladım. Bedri Tuğ ideolojik bir insan değildi. Çolig halkıyla barışık bir insandı. Belki farklı algılayan ve ideolojik düşünenler olabilir diye kısa bir anekdot sunmak istiyorum.
Şuanda Bingöl cezaevinde olan A.Rıza Yurtsever memlekete geldiğinde mutlaka Bedri Tuğ’u ziyarete gelirdi. Çünkü Ankara’da beraber okul dönemlerinde aralarında çok samimi ilişkiler olmakla beraber ortak hak ve hukukları vardı. Bedri Tuğ, o dönemlerde A.Rıza Yurtsever arandığı veya sıkıntıya düştüğünde kendisine yardımcı olduğuna dair bir anekdot bana anlatmışlardı. Yine Mahmut Yüksel Hoca’nın büyük oğlu olan Cemal Hoca ve Bedri Tuğ samimi iki arkadaş oldukları ve birbirleriyle yaptıkları sohbetlerde çok samimi anıları’nın olduğunun canlı tanığıyım.Bu anılar bende saklı kalsın.
Ayrıca, Bedri Tuğ meclis üye seçiminde de dikkatimi çeken isimler vardır. Örneğin Ali Bayram ,Bilal Güreş gibi şahsiyetlerle barışık bir arada çalışmasını bilen bir yapıya sahipttir. Kısaca Bedri Tuğ pozitif düşünen,ideolojik düşünmeyen halkçı bir insandır. Babası H.Halit Tuğ bir dönem Belediyemizde başkatiplik yapmış,dindar mütevazi bir insandi. Aynı şekilde abisi ve kardeşlerinide yakinen tanıyorum. Sonuş olarak Bedri Tuğ’un mensup olduğu partinin geleneksel düşüncesini tasvip etmesemde ,Bedri Tuğ kişi olarak gerçek profili budur. Bakalım Çolig seçmeni nasıl bir irade gösterecektir.


AKP ADAYI SERDAR ATALA HAKKINDA DERLEDIGIM BILGILER

Serdar Atala köken olarak Darahıni/Şin köyünden asırlar önce Çolige gelip yerleştiğini yaptığı röportajdan öğreniyorum. Bu köy günümüzde Zıkte mıntıkasında olup, tarihi bir köydür. Zıkte,Darahıni çevresinden asırlar evvel Çolig aşağı çarşıya gelip yerleşen ailelerin kurduğu bir mahalle varki, hala ismi hafızamdadır. Aşaği çarşı’nın en sonundaki mahalleye „ Mehle Yexkic,Yegkic“ deniliyordu. Bu isim Darahıni çevresindeki birkaç köy için ortak kullanılan bir aşiret ismi sayılır, Şin köyü ismi hatırıma gelince Bidlis ayaklanması’nın lideri Seyda Melle Selim aynı köydendir. 1914 yilind Osmanlılarca idam edilen bir din adamı ve direnişçiydi.
Tabi, Yado yine Zıkte civarından gelip Çolige yerleşen bir ailenin çocuğudur. Serdar Atala tahmin etmiyorum kı Melle Selim’in köylüsü olduğunu bilsın.
Serdar Atala Hacı Ahmed Êyşe Elan’nın oğludur. Babası şehir merkezinde mağazası vardı çok iyi hatırlıyorum. Aynı zamanda komşumuz sayılır. Evlerimiz birbirine yaklaşık 2,3 yüz metre mesafededir. Istanbulda mühendislik fakültesinde okuyup, mimar olarak memleketine gelmiştir.Bayındırlıkta çalışırken Selhattin Aydar Belediye reisi olunca Belediyede Imar Müdürlüğü şubesi oluşturarak başına getirdı. Selhattin Aydar’la yıldızı hiç barışmadı. Sürekli aralarında sorunların olduğunu çok iyi hatırlıyorum. Çünkü beraber encümen üyesi sayılırdık.Selhattin Aydar görevden ayrıldıktan sonra Bedri Tuğ’la yaklaşık (1) yıl calıştı, tahmin ediyorum. Bedri Tuğ’da Serdar Atala ile yıldızı barışmadı. Belediye’den ayrılmasını istedi.

Şimdi Bingöldeki internet sitelerinden takip ediyorum. Serdar Atala’yı Belediye’de yolsuzluk yaptığını,Bedri Tuğ un onu bundan dolayı görevden almak istemiş, hatırı sayılır çevrelerin devreye gırmesiyle Istanbul Belediyesine nakil işlemi yaptırılır. Bedri Tuğ bunları açıklar mı? bilmem bu onun sorunudur. Serdar Atala çok genç bir teknik elemandı. Çoligin sosyal ve siyasal ilişkilerini fazla bilmezdi. Çünkü yetiştiği aile ortami başta olmak üzere,liseyi Malatya,Üniversiteyi Istanbul’da okuduğu için insanlara çok yabancı olduğu kesindir. Aile ortamı ve çevresi abi,yeğenlerini yakinen tanıdığımı söyleyebilirim. Kürd sorunundan uzak, yakın çevresi bir dönem ülkücü fikirlere yakın, son 20 yilda özellikle Serdar Atala için söylüyorum,Fetullah Gülen cemati içinde bulunuyor.

Serdar’ın kayınbabası Liceli Ahmed Metin’de aynı cemmat "Fetullah" içinde yer aldığını tüm Çoligliler bilir.Zaten aday olmasındaki etkinliği,gücü buradan aldığınıda herkes bilir. Bunun yanında babası hakkında değerli bir dostum Said Elçi'ye yakın biri olduğunu söyledi. Said Elçi'nin şehadetinden sonra Hacı Ahmed,Avukat Said Bozgan,Sıdkı Börü gibi bır çok insan Kürdlük meselesinden uzaklaşarak, bazıları'nın çocukları ülkücüleşti. Rahmetli Said Bozgan ve Sıdki Börü'nün Kürdçü fikirlerinin olduğunu hatırlıyorum. Sıdki Börü babamın bacanağı olması nedeniyle çocukken evlerıne gittigimde beni Kurmanci alfabe okumaya zorluyordu. Said Bozgan'da aynı düsüncede olmakla beraber ailece Çolig'de sayğınlığı olan bir ailedir. Şeyh Said hareketinde amcası "Ali badan"idam edildiği gibi, yakın dönemde DDKO davasında yargılanan ve DDKO kurucuları içinde yer alan Said Buzgan'da yeğenidir. Said Buzgan bir dönem Istanbul'da bir belediyede başkan yardımcılığı yapıyordu.

Serdar Atala hakkında Çolig sitelerinde yapılan spekülatif haberleri takip ediyorum. Tabi bu haberlerin doğruluğunu bilmiyorum. Bingöl Belediyesinden Istanbul Büyüksehir Belediyesine oradan da Genclik ve Spor Genel Müdürlüğü tesisler daire bağkanlığına geçiş yapmıştır. Medya'dan ve telefonla dost ve yakın çevremle yaptığım görüşmelerde çok zengin olduğu, seçim çalısmaları için çok para harcadığı bilgilerini aldım. Belediyede ıken otomobili bile yoktu,çok vasat bir yaşamı vardı. Kişilerin yaşam standartları beni ilgilendirmiyor. Ama Serdar Atala Belediye Başkanlığına aday olmuş biri olarak, halkın bu spekülatif haberlerine şahsi önerim örneğin mal varlığını açiklayabilir.Çolig halkını mutlaka ikna etmelidir. Eğer gerçekten çok para harcıyorsa bunu Çolig kamuoyuna açıklaması en ahlaki yaklaşımdır.

Sonuç olarak bu yazı uzadığı için son bir yazı daha yazacağım. Çünkü birçok cevaplamam gereken sorulara bu bölümde yer veremedim. Adaylardan Fırat Anli,Bedri Tuğ ve Serdar Atala hakkında derlediğim yazı çok uzun oldu. Son bölümde kalan sorulara cevap vermeye çalışırken tüm bu bilgiler ışığında adaylar hakkında kendi görüş ve yorumlarımıda sizinle paylaşmaya çalışacağım.Selamlar,

1 yorum:

  1. Bloğunuz gerçekten çok etkileyici ve dikkat çekici böyle başarılı bir blog oluşturduğunuz ve bizleri bilgilendirdiğiniz için Denize sıfır oteller olarak sizlere teşekkür ederiz.

    YanıtlaSil

@templatesyard