CEBAXCURDAN BIR PORTRE HIKMET TEKIN

                 ÇEBAXCURDAN BIR PORTRE HIKMET TEKIN"Türk ulus milliyetciligini olusturanlar,bagnazca savunanlar Türkten başkasıdır. Dahası devşirmelerdir. Devşirmelerin kendi ispat sorunları vardır. Daha fazla Türkçülük,daha fazla Atatürkçülük veya Bozkurtçuluk yapma zorunluluğu vardır. Bu alanda bir yarış var. Sistemin nimetlerinden pay kapma,devlet yönetiminden yer alma yarışı vardır."

Bu hafta sonu yapılacak olan MHP'nin 8.olagan kurultayinda Ümit Özdag'in adayligini Cebaxcur'un yenibaslar"Elekrak" köyünden kamuoyuna aciklama yapmasi ile gündeme gelen Cebaxcur eski Belediye reisi Hikmet Tekinin yasam öyküsünü Kürt kamuoyuna tanitmak istiyorum. Bugüne kadar yazdigim Cebaxcurdaki portrelerin tamami Kürd ulusal hareketinde saygiyla anilan sahsiyetlerdir. Bu portre digerlerinin zitti Kürd ulusal mücadelesine ve kendi kimligine ve ulusal degerlerine karsi bir aile terbiyesi ile büyümüs,üniversite yasaminda devletin derin "karanlik" gücleri tarafindan bir militan gibi egitilerek Istanbul'da ögrenci yurtlarinda yönetici olarak calistirilip,deneyim sahibi olduktan sonra getirilip, Bingöl Belediye reisligine aday edilip, secilmistir.

Hikmet Tekin'nin yasam öyküsü icinde babasi ve ailesi ile ilgili anekdotlar ile yasami boyunca iliski icinde oldugu cevre olsun,öldürüldükten sonra onun ölüsü üzerine rant yapmak isteyen kesimler ile ilgili bazi degerlendirmeler karanlik iliskilerini ortaya koyarken,Kürd"zaza" olan bu sahis neden kendi kimlik,deger yargisi ve halkina bu kadar yabancilasmistir. Malesef tarihimizde bu tür kara lekelerden örnekler coktur. Malumunuz irkci,soven Türk Milliyetciliginin fikir babasida Cermikli zaza Tevfikin oglu Ziya Gökalp degilmidir. Bu kisa aciklamalardan sonra Hikmet Tekin'nin yasam öyküsü ile ilgili yazilan ve anlatilanlari derleyerek yazmaya calisacagim.Bunun yaninda Hikmet Tekin'i anlamak icin azda olsa babasini iyi tanimak gerekir. Babasi Aziz Tekin Darahinide tahsildarlik yaparken kibirli , kompleksli ve halkini asagilayan davranislari halen anlatilmaktadir. Türkce konusmasini iyi bilmeyen bu zat'la ilgili yörede anlatilan bir olayi aktarmak istiyorum.

Aziz Tekin"Eziz Dilun" Darahini'de tahsildarken birgün ata biner Siwan mintikasinda Kesan köyüne gider. Dogal olarak muhtarin evine gider. Muhtar tahsildarin atini kapinin önünde baglar.Muhtar, tahsildari evinde agirlarken ,cocuklarina derki ?At icinde yem hazirlayin. Muhtarin ailesi At icin saman ve yonca karisimi yem hazirlarlar.Tahsildar Aziz derki ?benim At'im saman ve yonca yemez. Muhtar bu defa biraz dari "Queyrek"yonca ve saman karisimi yem hazirlartir. Tahsildar Aziz yine karsi cikip, benim atim onuda yemez. Muhtar tabi cok sinirlenir derki; senin At'in ne yiyiyor? tahsildar Aziz At'im arpa karisimi birsey yaparsan onu ancak yer. Muhtar dayanmaz tahsildara döner derki,hic utanmiyorsun senin baban, deden dari ekmek yiyiyordu. Senin At'in onlardan daha mi degerlidir. Defol evimden cik git,hatta bende ki seni misafir ettim. Aziz Tekin ile ilgili cokca anilar vardir. Tahsildarken halkin korkulu rüyasiydi. Halkiyla sürekli problemli hicbir zaman barisik degildi.Bu ani Aziz Tekini anlamaya yeterlidir diye düsünerek,Hikmet Tekin'nin yasam öyküsüne gecelim.

YASAM ÖYKÜSÜ

Hikmet Tekin aslen Cebaxcur'un Yenibaslar eski ismi "Elekrak" köyündendir.Ailesinin mensup oldugu asirette" Süküran"denilmektedir. Cebaxcur cevresinde esamesi olmayan bir kabiledir. Babasi tahsildar Aziz "Eziz dilun" Tekindir. 1950 yilinda dogan Hikmet Tekin nami deger "Karayilan" olarak ülkücü cevrede anilmaktaydi. 1970'li yillarin ortasinda yüksek ögrenimini Ankara'da Hacettepe Arkeloji bölümünü bitirerek tamamlar. Okul döneminde ülkücü kesimin en aktif bir millitani olarak göze carpttigi icin, basbuglari Alparslan Türkes'in önerisiyle Istanbul'da Atatürk ögrenci sitesine ikinci müdür olarak atamasi yapilir. Yurta atamasindaki amac, o dönemlerde Yurt 10 bloktan olusmaktaydi. Bu bloklarin yarisindan fazlasi sol güclerin elindeydi. Hikmet Tekin kendisine verilen misyonu cok kisa bir sürede tamlayarak,sol güclerden temizler.Yurt tamamiyla ülkücülerin eline gecer.

Hikmet Tekin ile ilgili Erzurum'un ikinci Haluk Kircisi olan Yusuf Ziya Arpacik yazmis oldugu anilarinda, övgüyle bahseder. Yusuf Ziya kitabinda, Cezayir Baysal Erzurumda okurken onun referansiyla Hikmet Tekin'le tanisip,yurta yerlestirildigini ve Yurta ögrenci olmayan Cebaxcurlu "Ringo" mahlasli Muhittin Olcayi'da orada tanidigini anlatmaktadir. Erzurumlu dadas Yusuf Ziya Arpaci Abdullah Catli'nin cok yakin bir arkadasi olup,7 TIP'li ögrencininde öldürülmesi olayinada adi karismistir. Ayrica Cecenistan,Azerbeycan karabag ve kafkasydaki bircok savaslara istirak eden bu sahisin yakin döneme iliskin ülkücü hareket ile ilgili anilari bulunmaktadir.

Cezayir Baysal'da aslen Cebaxcur'lu olup, Erzurum'da Ziraat fakültesinde okurken kampüs icinde Agri Kürtlerinden Doc.Orhan Yavuz'un öldürülmesi eylemini gerceklestirmistir. MHP'nin bu aktif militani meshur Kürd direniscisi "Yado'nun" tornudur. Anlatilanlara göre Erzurum'da Üniversiteye baslayan Cezayir Baysal'in meshur Kürd direniscisi Yado'nun tornu oldugunu ögrenen Doc.Orhan Yavuz kendisiyle cok ilgilenmis,maddi olarakta yardim yapttigi söylenilmektedir.Bu degerli Kürd akademisyeni nereden bilsinki,cok sevdigi Kürd direniscisi Yado'nun torunu birgün ölümüne sebeb olacaktir. Halen Avusturya'da yasayan Cezayir Baysal uyusturucu ve cete isleriyle mesgul oldugu ,Türk-medyasina yansimistir. Yine Ringo denilen sahis Zikte asiretine mensup, cok fakir bir ailenin cocugu olarak MHP'liler tarafindan eylemlerde kullanilmis,1979 yilinin 19 Mayis günü PKK tarafindan Cebaxcur merkezde öldürülmüstür.

Hikmet Tekin yurtaki görevini basariyla tamamladigi icin MHP tarafindan 1977 yilinin Aralik ayinda yapilan Belediye secimlerinde Cebaxcur'dan aday gösterilir. Kürt siyasi hareketlerinin ittifaksizligi,o dönemde Özgürlük Yolu hareketinin CHP adayini desteklemesi,bagimsiz bir adayin cikmasi,sandiklari protesto eden diger bazi Kürd örgütleri ,oylarin ancak %54'nün kullanilmasi MHP'nin kazanmasina zemin yaratmistir. CHP adayin'dan 50 oy fazla alarak Hikmet Tekin 27 yasinda Belediye reisi oldu. Hikmet Tekin'nin ilk icrati DISK sendikasi yerine MISK sendikasini getirmek olur. O dönemde DISK sendikasina destek sunan Kürd yurtseverlerinden Idris Ekinci Belediye icinde sehit edilir. Hikmet Tekin o dönemlerde komando Recep olarak anilan MISK yöneticisi ve ekibi araciligiyla baski ve santajlarla sendikanin yönetimini DISK'ten alirlar.

Hikmet Tekin Cebaxcur'da belediye reisi olmadan evvel siyasi hicbir cinayet olmamisti. Belediyede örgütlenen MHP Kürd yurtseverlerine yönelmeye baslayinca 26 Ekim 1978 tarihinde Kürd ulusalcilari Hikmet Tekini evinin önünde vurdular. Agir yarali olarak kurtulan Hikmet Tekin, o dönemde iktidarda olan Türkes'in araciligiyla hava Helikopter'le acilen Ankara'ya götürüp 4,5 aylik bir tedavi sonucunda bir böbrek ve barsaklari alinarak kurtarildi. Görevine tekrar baslayan Hikmet Tekin o dönemlerde yakin cevresinin baskilariyla görevi birakilmasi telkin edildiyse de, ben Cebaxcuru düzeltmeye gelmisim. Benim kellem koltugumun altindadir. Ölüm var dönüs yoktur. Cevabini verir? Tabii olaylar gittikce yogunlasinca,Hikmet Tekin'nin yaralanmasi ve sagliginin bozulmasi kin ve intikam duygulari kat be kat artmistti.

Nam'i deger Karayilan lakapli Hikmet Tekin iflah olmaya hic benzemiyordu. 12 Agustos 1979 tarihinde Darahini ilcesinde ablasi'nin evine annesi ve kardesiyle iftar acmaya giden Hikmet Tekin aksam dönüsünde Cebaxcur- Darahini yolunun 10 KM kücük bir vadi olan mintikada yolun her iki tarafinda pusu kuran PKK gerillalari tarafindan arabanin icinde annesi,kardesi ve kendisini tarayarak öldürdüler.Cebaxcur'da bu olaydan sonra MHP'nin tabani cogu sehiri terk etti. Zaten Cebaxcurun en islek merkezi yerlerine taninan MHP'liler korkudan giremiyorlardi. MHP Cebaxcurda genelde civar illerden getirilen millitanlar ve cok sinirli birkac ailenin yardimiyla yabanci memur,polis ve askerler araciligiyla taban bulabiliyorlardi.

Hikmet Tekin Cebaxcura kan,barut,korku ve ölüm getirdi. Simdi yine tekrar agabeyi emekli Albay Saim Tekin eski MHP Genel Baskan yardimcisi araciligiyla Ümit Özdag Cebaxcur'a götürülüp,yeni senaryolar hazirlamaktadirlar. Elekrak köyündeki
Ümit Özdag'in adaylik aciklamasina yanliz 30 kisi katilmistir. Atilan slogan cok düsündürücüdür. "Abdullah Catli burada cakalar nerede" Hikmet Tekin'nin agabeyi anlasilan kin ve intikam duygulariyla Cebaxcur'dan intikam almaya ugrasiyor. Son söz olarak sunu söyleyebilirim. Kurt yirtici bir hayvandir. Cevresine, diger hayvanlara ve insanlara zarar veren iflah olmaz bir yaratiktir. Yani ölümden baska birsey'den anlamaz. Bizde sadece niyet olarak dua edelim. Allah Kurdu islah etsin?selamlar.

Orhan Zuexpayıj

1 yorum:

@templatesyard