Necmettin Sahir Sılan Bingöl Miletvekili "aktarma

Necmettin Sahir Sılan Bingöl Miletvekili "aktarma

Vekil, “Kürtleri Türkleştirmek” için çalışmış

Bingöl (Ab-ı Hayat)- Bingöl milletvekilinin, Kürt sorununu “Doğu Sorunu” diye adlandırdığı raporunda, Kürtlerin Türkleştirilmesi için, bölgeye Türk ailelerin getirilip yerleştirilmesine çalıştığı ortaya çıktı.

Bingöl Haber Ajansı

Bingöl’ün 1939 yılında milletvekilliğini yapan Necmeddin Sahir Sılan’ın 1939-1953 yıllarında sunduğu 13 rapor “Doğu Sorunu” adıyla Tarih Vakfı tarafından kitaplaştırıldı.

Sılan’ın Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Demokrat Parti’ye (DP) 1939-1953 yıllarında sunduğu 13 adet “Doğu Raporu”’nun derlenmesiyle oluşan kitapta, Kürtler’in Türkleştirilmesi için çeşitli yolların denendiği yer alıyor.

Kitap, ağırlıklı olarak Bingöl ve Tunceli ile ilgili olan konuları işlerken, raporların dokuzu CHP’ye, dördü ise DP’ye verilmiş.

Raporları Kızı Bağışlamış

560 sayfalık kitabın hazırlık süreciyse Sılan’ın arşiv malzemelerinin, geçtiğimiz günlerde vefat eden kızı Şen Sahir Sılan, 1993’te Tarih Vakfı’na bağışlamaya başladı. 1994 yılında ise Orhan Koloğlu malzemenin kaba tasnifini yaptı ve Ocak 2008′de arşivleme çalışmalarına başlandı. Dosya düzeyinde gerekli bilgilerin arşiv programına

Kürtleri Türkleştirmek İçin Çalışmış

Sılan’ın raporlarında Doğu Sorunu’nun kaynağı olarak aşiretler gösterilmiş. Sılan “Dağ Türkleri” olarak bahsettiği Kürtlerin, Türkleştirilmesini sağlamak için bölgeye demiryolu hatlarının ulaştırılmasını ve Anadolu’dan nüfus göç ettirilmesini savunuyor.

“Senin Kürtler mi? Ölsünler”

Toprak reformunun bir an önce hayata geçirilmesi için uğraşan Sılan, CHP’den karşılık görmeyince 1950’de DP’ye geçmiş. İstifa dilekçesinde Tunceli Mazgirt için acil yemeklik buğday talebini Ankara’ya iletince bir bakanın kendisine “Senin Kürtler mi? Ölsünler” dediğini belirtiyor.

Necmettin Sahir Sılan (1896-1992)

Mustafa Kemal’in önerisiyle TBMM’de evrak ve tahrirat müdürü olarak çalışır. TBMM onu İstiklal Madalyasıyla ödüllendirdi. Ali Fethi Okyar ve İsmet İnönü’nün başbakanlıkları döneminde Başbakanlık Özel Kalem müdürü oldu.

1939′da Bingöl, 1943 ve 1946′da Tunceli milletvekilliği; 1950-1954 yıllarında Erzincan, Tunceli ve Bingöl’deki DP teşkilatlarının parti müfettişliği yaptı. Bazı kurumlarda çeşitli üst düzey görevlerde bulundu. Sılan, 1960’lı yılların sonlarında aktif siyasetten çekildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

@templatesyard