Zaza Federasyonu'nun Selahattin Demirtaş üzerine hezeyanları


"Kılavuzu Karga olanın burnu pislikten kurtulmaz." Atasözü

 ZAZACILIK YAPAN PARAMİLİTER ÇETE

Geçen akşam telefonum çaldı.

Bir hemşerim bana Orhan Ağabey Zaza Federasyonu denilen sözde bir oluşum internet üzerinden bir oda açmıştır.

Bu oluşumun asil amacının hernekadar Zazaca dil,kültürü üzerinde olduğunu söyleselerde, tartışmanın ekseni Kürd sorunu,ulusal mücadelesi ve Kürd değerlerine saldırı olduğunu bana aktardılar.

Ve devamla bu odada yapılan tartışmalarda Selhattin Demirtaşın , Palu'lu Cimşit Beyin torunu olduğunu,Dersim ve Erzincan bölgesinde alevi katliamı yaptıkları yönünde bir hatipin konuştuğunu ve isminin Ekrem Artuk denilen emekli bir eğtimci olduğunu aktardı.

Bu konuda lokalde olsa bölgede yaptığım araştırmalardan dolayı Selhattin Demirtaş ve ailesi hakkında benden bilgi istedi. Bende ,aile hakkında bilgimin olduğu aynı aşiret ve bölgeden olmam hesabıyla bu arkadaşı şifahi olsada bilgilendirdim.

Düşündüm, bu iftiracı güruhun bu iftıralarını yazıya dökmek daha doğru olur.

Emekli bir egtimci olan Ekrem Artuk/Modan-Binziyar köyündendir.
Agabeylerini ve babasi hakkında bilgi sahibiyim.
Bir ağabeyilede çok samimi dostluk ilişkileimde vardır.
Aynı şekilde merhum babasıda babamla çok samimi dostlukları olduğunu belirtmek isterim. Malumunuz MODAN köyü 1925 hareketinde önemli bir beldemizdir.
Dareheni valisi Modanlı Feqi Hesenin köyüdür.
Bu Kürd değeri üzerinede iki adet yazı  kaleme aldım.

Şimdi gelelim asıl konumuza , Ekrem Artuk denilen unsur Selhattin Demirtaşla ilgili bilgileri google amcadan aldığı izini takip ettim.

Bu bilgilerin  AKP ve sistemin borazanlığını yapan ve asparga haberleriyle bilinen havuz medyasının en ahlaksız gazetesi Yeni Akiti referans almıştır.
Mehtap Yilmaz ismindeki bu hanımefendi Selhattin Demirtaşın Palu'lu Cimşit beyin torunu olduğu , Dersim ve Erzincanda 1914 yılında alevi katliami yaptığını yazmış , başkaca bilgide aktarmamıştır. Bu  bölgeyi bilen biri olarak ve bahse olan konuyu açıklamak istiyorum.
Çünkü bilgi kirliligi başta olmak üzere , zazacılık yapan bu çevrelerin MÎT,AKP ve derin devletin bile cesaret edemediği, bu kirli ve saçma bilgilerini bu zazacı güruh tarafından dile getirmesi gerçek niyetlerini ortaya koyuyor.

***********

PALUDAKÎ DEMÎRTAŞ SOYADLARI  ÜZERÎNE DERLEDÎĞIM BÎLGÎLER ?


Selhattin Demirtaş ve ailesi hakkında derlediğim bilgiler.

Selhattin Demirtaş ailesinin  kökeni Palu/Guewdere aşiretine bağlı Hatek köyündendir.
Benim köyümede komşu olup, yaklaşık bir saat yayan uzaklıktadır.
Ailesinin mensup olduğu Kırdki/zazaki tabirle KEY SÎSUN kabilesindendir.
Köyde 1960 lı yıllarda yakın akrabaları Kırdki/amcazade (Dezalarıyla) çıkan bir kavgadan dolayı Selhattin Demirtas'ın dedesi ve aile efradı Diyarbakira göç ederler.
Babası Tahir Diyarbekirde yine Palu/Ekrag Kırdki Ekrage -Diyezun köyünden Saadet hanımla evlenir.
Anne tarafından köyüde Ko-Spi nin eteğinde o kadim coğrafyadan olduğunu hatırlatmak isterim.
Bu köy Şeyh Said efendinin dedesi Şeyh Ali Septi nakşibendi tarikatını yaymak için Palu'ya geldiğinde Palu'da Cimşit bey ailesi bekar olan Şeyh Ali'nin yerleşmesine müsade etmez. Şeyh Ali o dönem Şeyh Şerif in ailesinin köyü Kelaxsi ve Selhattin Demirtaş'ın annesinin köyü Ekrek köyüne sığınır. Şeyh Ali ilk evliliğinide bu köyde yapar. Evlilik yaptığı hanimefendi YIBUN kabilesinden olup, anne tarafından da Kelaxsili Şeyh Şerif in akrabasıdır.

Kelaxsi ve Ekrek Kırd/zaza köylerinin Palu'lu Cimşit Bey üzerine yaptıkları baskılar sonucu Şeyh Ali Septi  Palu'ya yerleşir. Fazla detaylara girmeden Selhattin Demirtaşın ailesi hakkında sanırım bu bilgiler yeterlidir. Benimde mensup olduğum aşireten olan Selhattin Demirtaşı ailesi hakkında çok detaylı bilgilerede sahibim.

PALUDAKÎ SOYADI DEMÎRTAŞ OLAN KARACÎMŞÎT BEYLER ?

Bu aile hakkında da çok detaylI bilgiler elimde vardır. Bu ailenin bir bireyi olan Feyzullah Demirtaş Palu MIrdasi beyleri kitabının yazarıdır. Bu şahsıyet halen Istanbulda emekli/savcı yaşamaktadır. 1959 yılında Kürd tarihinde 49'lar hareketi olarak bilinen olaydanda yargılanmıştır. Aile bölgeye Kürd orjinli olmasada Feyzullah Demirtaş bu davadan yargılanmıştır. Feyzullah Demirtaş ile defalarca görüşmemde olmuştur. Palu Mırdasi beyleri kitabındanda bana beş adet hediye de göndermiştir.

1959 yılında Mardinli hukuk öğrencisi Emin Batu ile beraber ev arkadaşı olan Feyzullah Demirtaş aslında Kürd faaliyetleri içinde değildir. Emin Batu yakalanıp Emniyete götürülünce Feyzullah Demirtaş arkadaşının akibetini sormak için eminiyete gider. Dönemin polis şefleri sen kimsin ? derler ve Feyzullah Demirtaşıda yakalarlar. Bu davadan tutuklanıp ,yargılanır. Yakalanan 50 ögrenciden Emin Batu cezaevinde ölünce bu davanın ismide Kürd tarihinde 49'lar hareketi olarak ismi tescilenir.

Palu'daki bir diger Demirtaş ta 1950 yıllarda Menderesin DP sinde mebus olan Abdullah Demirtaştır. Bu aile Palu/Sekrat köyündendir. Osmanlılar döneminde bölgenin sistem tarafından yönetilmesi için görevlendirilen bey bır ailedir. Ayrıca Feyzullah Demirtaş'ın nene tarafıda Palu Şeyhlerinden Şeyh Hasan Naki ninde torunu sayılır. Atatürk ve Inönü bu köyde karargah kurmus,bu aileyle dostluklarıda vardır. Kitabı okuduğunuzda bu bilgilerede ulaşabilirsiniz.

***************

Palu orjinli Demirtaş soyadını taşıyan iki aile ile ilgili bilgileri sizinle paylaştım.
Selhattin Demirtaş ailesi Palu/Guewdere mıntıkasında bilinen ailesini götürüp
, Palu Mırdasi beylerine bağlamak bilinçli ve kötü niyetli beyhude bir çabadır.
Türk derin devleti,MÎT,ÎT ve istihbaratinin cesaret edip gündemleştiremediğini belirtmek isterim. Ama , MÎT,AKP ve derin devletin bu kurumları malesef Çoligdeki eski ülkücü,Fetullahçı, riyakar din tücarlarını Zaza federasyonu altında örgütleyip Selhattin Demirtaşa saldırtmaktadırlar. Bu çevreleri teşir etmek gerekir.

Kürd halkına ,Kürd değerlerine saldırarak bizim derdimiz ne Türk,ne Kürd,ne Laz deyip geciştirmek aldatmacadır. Bu çevreler zaten kullanılıp, sistem tarafından en kısa sürede çop sepetine atılacaktır.Çünkü Kürd tarihi bize bu isbirlikçilerin akıbetinin sonu hüsran olduğunu öğretmiştir.  Fazla yazıyı uzatmayacağım,

Bir Kürd yurtseveri olarak Kürd değerlerine saldıran bu çevrelere vicdani sorumluluk gereği bu yazıyı kaleme aldım.

Selam ve saygılarıma ,

Orhan Zuexpayıc

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

@templatesyard